Česta pitanja
Ovdje smo da odgovorimo na vaša pitanja
-
Mogućnost financiranja sveučilišnog specijalističkog studija od strane Akademije socijalne skrbi
Temeljem članka 219. Zakona o socijalnoj skrbi („Narodne novine“, br.: 18/22, 46/22, 119/22, 71/23 i 156/23, dalje u tekstu: Zakon) propisana je djelatnost Akademije socijalne skrbi gdje se, između ostalog, navodi organiziranje i provođenje stručnog usavršavanja kao i standardizacija obveznih i specijaliziranih programa stručnog usavršavanja. Nadalje, člankom 225. Zakona propisano je da Programsko vijeće, kao stručno tijelo Akademije, između ostalog, donosi godišnji plan edukacija, standardizira i odobrava materijale za provedbu programa stručnog usavršavanja i predlaže Upravnom vijeću programe stručnog usavršavanja.
Iz navedenog proizlazi kako Akademija temeljem zakonodavnih odredbi nema mogućnost financiranja sveučilišnog specijalističkog studija.
-
Možemo li na programima usavršavanja i/ili radionicama dobiti isprintane prezentacije, odnosno materijale?
Akademija socijalne skrbi kao javna ustanova podržava politike zelenog i digitalnog poslovanja te promovira digitalizaciju nastavnih sadržaja zbog čega nismo skloni printati materijale.
Provedbom Nacionalnog plana oporavka i otpornosti Vlada Republike Hrvatske usmjerena je prema digitalizaciji javne uprave čime potiče zeleno poslovanje javnih uprava i organizacija.
-
Kojem tijelu i na koji način se podnosi Zahtjev za napredovanje/obnavljanje zvanja u mentora/savjetnika?
Zahtjev za napredovanje/obnavljanje zvanja (preuzmite ovdje) sa dokazima o ispunjavanju uvjeta iz članka 3. odnosno članka 4. Pravilnika o razini, odgovarajućem zvanju, uvjetima i načinu napredovanja stručnih radnika u djelatnosti socijalne skrbi („Narodne novine”, br. 110/22. i 114/23., u daljnjem tekstu: Pravilnik), odnosno sa dokazima o ispunjavanju uvjeta iz članka 8. stavka 1. odnosno stavka 2. Pravilnika podnosi se Akademiji socijalne skrbi, Savska cesta 106, Zagreb.
-
Koji je važeći Pravilnik za napredovanje u zvanje mentora/savjetnika odnosno za obnavljanje napredovanja u zvanje stručnog radnika u djelatnosti socijalne skrbi?
Propisi koji uređuju napredovanje stručnog radnika u zvanje su:
1. Pravilnik o razini, odgovarajućem zvanju, uvjetima i načinu napredovanja stručnih radnika u djelatnosti socijalne skrbi („Narodne novine“, broj 110/22.)
2. Pravilnik o izmjenama i dopunama Pravilnika o razini, odgovarajućem zvanju, uvjetima i načinu napredovanja stručnih radnika u djelatnosti socijalne skrbi („Narodne novine“, broj 114/23.)
Pravilnikom o izmjenama i dopunama Pravilnika o razini, odgovarajućem zvanju, uvjetima i načinu napredovanja stručnih radnika u djelatnosti socijalne izmijenjen je članak 5. kojim su uređene kategorije aktivnosti, prihvatljivi dokazi i bodovi.
-
Što podrazumijeva stručno usavršavanje u djelatnosti socijalne skrbi u trajanju od najmanje 100 sati u posljednjih 5 godina i na koji način se dokazuje?
Stručno usavršavanje u djelatnosti socijalne skrbi podrazumijeva svako pasivno sudjelovanje na stručnim usavršavanjima (konferenciji, kongresu, simpoziju, stručnom skupu, studijskom putovanju, predavanju, edukaciji, radionici, seminaru, superviziji i sl.), a dokazuje se potvrdom o osobnom sudjelovanju ili ispisom iz evidencije nadležne komore.
Potreban broj sati dokazuje se potvrdom o osobnom sudjelovanju na kojoj su evidentirani isti ili priloženim dnevnim redom, programom stručnog usavršavanja ili potvrdom organizatora stručnog usavršavanja.
-
Mogu li se osobna sudjelovanja na stručnim usavršavanjima i sati sudjelovanja na istima dokazati odgovorom Povjerenstva nadležne komore organizatoru stručnog usavršavanja o utvrđenom broju bodova za organizirano stručno usavršavanje?
Ne, s obzirom da iz istoga nije vidljivo osobno sudjelovanje kao ni broj sati stručnog usavršavanja.
-
Na koji način se mogu dokazati propisane godine rada u djelatnosti socijalne skrbi s odgovarajućom vrstom obrazovanja?
Propisane godine rada u djelatnosti socijalne skrbi s odgovarajućom vrstom obrazovanja dokazuju se elektroničkim zapisom Hrvatskoga zavoda za mirovinsko osiguranje (elektronički zapis o radnopravnom statusu odnosno e-radna knjižica).
-
Mogu li se, temeljem dostavljene dokumentacije, utvrđivati bodovi za napredovanje prije nego što se pokrene postupak za napredovanje u zvanje?
Bodovi u kategorijama aktivnosti utvrđuju se u upravnom postupku u kojem je Akademija socijalne skrbi dužna utvrditi sve činjenice i okolnosti te na temelju istih riješiti upravnu stvar, poštivajući pri tome načela upravnog postupka prema Zakonu o općem upravnom postupku.
-
Mogu li se ostvariti bodovi za imenovanje posebnim skrbnikom štićenicima?
Ne, temeljem Pravilnika propisano je da stručni radnik može ostvariti bodove za imenovanje skrbnikom na temelju čl. 224. i čl. 237. Obiteljskog zakona (Narodne novine br.: 103/25., 98/19., 47/20., 49/23 i 156/23), a prihvatljiv dokaz je potvrda ustanove o broju skrbništva koje je obavljao ili obavlja stručni radnik u razdoblju od proteklih pet godina prije podnošenja zahtjeva za napredovanje.